
16.07.2025
Pozor na bid rigging i zásahy obcí do hospodářské soutěže. E-learningy ÚOHS pomáhají veřejným zadavatelům rozpoznat rizika
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nabízí dvojici praktických e-learningových kurzů určených pro veřejné zadavatele, úředníky i zastupitele. První se zaměřuje na odhalování kartelových dohod mezi účastníky výběrových řízení – tzv. bid rigging. Druhý kurz se věnuje odpovědnosti veřejné správy za narušení soutěže podle § 19a zákona o ochraně hospodářské soutěže. Účastníci kurzů si mohou po úspěšném absolvování testů stáhnout certifikát.
💡 E-learning k bid riggingu
Mezi nejzávažnější porušení soutěžního práva se řadí právě speciální typ zakázaných dohod uzavíraných mezi účastníky výběrových řízení v úmyslu ovlivnit výsledek výběrových řízení ve prospěch dosažení předem dohodnutého cíle, tzv. bid rigging. Obecně se odhaduje, že kartelová dohoda typu bid rigging zvýší cenu požadovaného zboží (služeb či díla) o 10 až 50 %. Každoročně je přitom do veřejných zakázek investováno přes 10 % HDP České republiky (řádově stovky miliard korun). Neméně problematická je i skutečnost, že bid rigging je často spojen s dalšími delikty (zejména korupcí), bývá dobře a dlouhodobě organizován a navenek se může jevit jako férový konkurenční boj.
Pro odhalení možných bid riggingových dohod je tak naprosto klíčová role veřejných zadavatelů, kteří mohou jak i) předcházet bid riggingovým dohodám, tak ii) odhalovat bid riggingové dohody a následně informovat o svém podezření Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který tento program připravil a je připraven jej sdílet k využití orgánů veřejné správy.
Pro přístup ke kurzu lze kliknout zde: ➡️ Odkaz na e-learning k bid riggingu
U testů je třeba zadat svůj e-mail, přičemž na konci uživatel uvidí výsledky. Pro uživatele jsou zde připravené 3 průběžné cvičné testy a 1 závěrečný test. Po splnění závěrečného testu lze získat certifikát o absolvování kurzu.
Po absolvování e-learningu by zadavatelé měli být schopni vědět:
- Proč je bid rigging tak škodlivý.
- Jaké jsou projevy bid riggingu.
- Jak lze bid rigging detekovat.
- O bid riggingu v praxi úřadu (best practice).
- Proč je role veřejných zadavatelů klíčová – co dělat v případě podezření na bid rigging.
- O možnostech soukromoprávního vymáhání náhrady škody.
V tomto roce jsme připravili nový 🎧 podcast k bid riggingu, který najdete na našem YouTube kanále.
💡 E-learning k § 19a ZOHS (narušení hospod. soutěže orgány VS)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže připravil e-learningový kurz k § 19a zákona o ochraně hospodářské soutěže, který se věnuje tématu narušení soutěže ze strany orgánů veřejné správy. Úkolem ÚOHS je chránit hospodářskou soutěž před jejím narušením. Obvykle k němu dochází mezi podnikateli – soutěžiteli. Soutěž ale může být narušena i ze strany státu, krajů nebo obcí, a to např. formou protisoutěžní legislativy (např. vyhlášek, které neoprávněně zvýhodní konkrétní podnikatele).
Orgány veřejné správy nesmí bez ospravedlnitelných důvodů narušit soutěž zejména tím, že:
- zvýhodní určitého soutěžitele nebo skupinu soutěžitelů,
- vyloučí některé soutěžitele z trhu,
- vyloučí soutěž jako takovou.
Co se v e-learningu dozvíte?
V kurzu se naučíte:
- jak rozpoznat nepřípustné zásahy do soutěže,
- jaké dopady může mít protisoutěžní chování samospráv,
- jaké má ÚOHS nástroje pro nápravu,
- a na praktických příkladech si ověříte, co je a co není v souladu s právem.
Pro přístup ke kurzu lze kliknout zde: ➡️ Odkaz na e-learning k § 19a ZOHS
V kurzu naleznete kromě textu i různá videa a interaktivní prvky. Kurz obsahuje čtyři moduly obohacené o jeden bonusový modul, tři nepovinné kvízy, každý se třemi otázkami, a jeden závěrečný test s deseti otázkami s jednou správnou odpovědí. Po dokončení závěrečného testu lze vygenerovat certifikát o absolvování e-learningu. Kurz není časově omezen, můžete se tedy věnovat jednotlivým kapitolám podle svých časových preferencí. Celková dotace kurzu je cca dvě hodiny.
Kurz je určen úředníkům, právníkům, zastupitelům i všem, kdo připravují obecně závazné předpisy nebo jinak vykonávají veřejnou moc.
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR